ОПИС ДОКУМЕНТУ
| Доповідач: | |
| Статус: | Прийнятий в цілому |
|---|---|
| Дата: | 11.06.2026 |
ПРОЄКТ РІШЕННЯ
№ 1
Про встановлення місцевих податків і зборів на території Воскресенської селищної територіальної громади

ВОСКРЕСЕНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
восьмого скликання
сесія
РІШЕННЯ (проєкт)
.07.2026 р. №____
Про встановлення місцевих податків і зборів на території Воскресенської селищної територіальної громади
Керуючись пунктами 24, 35 частини першої статті 26, статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 7-8, 10, 12, 265-267, 269-289 Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України, Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 р. № 1330 «Про затвердження Порядку та форм надання контролюючим органам в електронному вигляді інформації щодо ставок та податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів», беручи до уваги лист Державної регуляторної служби України від року № «», враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій селищна рада
ВИРІШИЛА:
- Встановити з 01.01.2027 року на території Воскресенської селищної територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області:
- податок на майно відповідно до Податкового кодексу України:
- Положення про сплату земельного податку на території Воскресенської селищної територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області згідно з додаток 1;
- Ставки земельного податку згідно з додатком 2;
- Перелік пільг із земельного податку, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування згідно з додатком 3
- Положення про сплату податку за нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки на території Воскресенської селищної територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області згідно з додатком 4;
- Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно з додатком 5;
- Перелік пільг із податку за нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування згідно з додатком 6;
- Положення про сплату транспортного податку на території Воскресенської селищної територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області згідно з додатком 7.
- Єдиний податок відповідно до Податкового кодексу України:
- Положення про сплату Єдиного податку на території Воскресенської селищної територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області згідно з додатком 8;
- Ставки єдиного податку для платників єдиного податкупершої та другої груп згідно з додатком 9 та додатком 10.
- Оприлюднити регуляторний акт Воскресенської селищної ради «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Воскресенської селищної територіальної громади» та відповідний аналіз регуляторного впливу на офіційному вебсайті Воскресенської селищної ради.
- Визнати таким, що втратило чинність рішення Воскресенської селищної ради від 11 липня 2025 року №21 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Воскресенської територіальної громади».
- Фінансовому відділу Воскресенської селищної ради у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення, але не пізніше 25 липня 2026 року надіслати копію даного рішення в електронному вигляді до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та/або зборів.
- Дане рішення набирає чинності з 01.01.2027 року.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань регуляторної політики, прав людини, законності, корупції, депутатської діяльності, етики.
Здійснювач повноважень
селищного голови,
секретар селищної ради Аліна ОРЛОВА
Проект рішення підготовлений
юридичним відділом, відділом земельних відносин та вноситься на розгляд постійною комісією з питань регуляторної політики, прав людини, законності, корупції, депутатської діяльності, етики.
Додаток 1
до рішення Воскресенської селищної ради восьмого скликання від _______________2026 року № ___
Положення про сплату земельного податку на території
Воскресенської селищної територіальної громади
Миколаївського району Миколаївської області
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно. Земельний податок встановлюється відповідно до Податкового кодексу України – надалі за текстом ПКУ, Земельного кодексу України та на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
- Платники земельного податку:
- власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
- землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.
Особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV ПКУ.
- Об'єкти оподаткування земельним податком:
- земельні ділянки, які перебувають у власності;
- земельні частки (паї), які перебувають у власності;
- земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.
- Базою оподаткування земельним податком є:
- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого нормами ПКУ;
- площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 ПКУ.
- Ставки земельного податку за земельні ділянки
Ставки податку за земельні ділянки (незалежно від місця знаходження), встановлюються у розмірах, згідно з Додатком 2 до рішення ради.
Примітка:
- Ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється:
у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. - Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форм власності).
- Ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких не проведено, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.
Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних та юридичних осіб
Від сплати земельного податку звільняються фізичні особи, відповідно до пункту 281.1. статті 281 ПКУ, а саме:
- особи з інвалідністю першої і другої групи;
- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- пенсіонери (за віком);
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 статті 281 ПКУ, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм зазначених у пункті 281.2 статті 281 ПКУ:
- для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.
Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи (п. 281.3 статті 281 ПКУ).
Якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 ПКУ цієї статті, станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених пунктом 281.2 статті 281 ПКУ, така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги (далі - заява про застосування пільги).
Від сплати земельного податку звільняються юридичні особи, відповідно до пункту 282.1. статті 282 ПКУ.
Якщо платники земельного податку, які користуються пільгами з цього додатку, надають в оренду земельні ділянки або укладають договори на спільну діяльність (вирощування, спільний обробіток) зазначених земельних ділянок сільськогосподарського призначення та водного фонду, податок сплачується на загальних підставах.
Земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком
Не сплачується податок за: - сільськогосподарські угіддя зон радіоактивно забруднених територій, визначених відповідно до закону такими, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (зон відчуження, безумовного (обов'язкового) відселення, гарантованого добровільного відселення і посиленого радіоекологічного контролю), і хімічно забруднених сільськогосподарських угідь, на які запроваджено обмеження щодо ведення сільського господарства;
- землі сільськогосподарських угідь, що перебувають у тимчасовій консервації або у стадії сільськогосподарського освоєння;
- земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур;
- землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування - землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме:
а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди, захисні насадження, шумові екрани, очисні споруди;
б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, склади, гаражі, резервуари для зберігання паливно-мастильних матеріалів, комплекси для зважування великогабаритного транспорту, виробничі бази, штучні та інші споруди, що перебувають у державній власності, власності державних підприємств або власності господарських товариств, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі; - земельні ділянки сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та фермерських (селянських) господарств, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками до вступу їх у період плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень;
- земельні ділянки кладовищ, крематоріїв та колумбаріїв.
- земельні ділянки, на яких розташовані дипломатичні представництва, які відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, користуються приміщеннями та прилеглими до них земельними ділянками на безоплатній основі.
- земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку.
- земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.
Не сплачується податок за земельні ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, у випадку прийняття селищною радою рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
5. Податковий період для сплати земельного податку
5.1. Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
5.2. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
6. Порядок обчислення земельного податку
6.1. Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю), дані сертифікатів на право на земельні частки (паї), рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї), дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
6.2. Платники земельного податку (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
6.3. Платник земельного податку має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
6.4. Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 ПКУ, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 ПКУ, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
6.5. Нарахування фізичним особам сум земельного податку з підстав, визначених підпунктами в, г, д пункту 286.1 статті 286 ПКУ, проводиться контролюючими органами виключно у разі надання зазначених даних такими фізичними особами.
6.6. Умови переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого визначаються п. 286.5. статті 286 ПКУ.
6.7. Платники земельного податку мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв’язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 ПКУ звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), для проведення звірки даних щодо:
- розміру площ та кількості земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;
- права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 і 281.5 статті 281 ПКУ;
- розміру ставки земельного податку;
- нарахованої суми земельного податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів або належним чином засвідчених копій таких документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган, до якого звернувся платник плати за землю, проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб:
1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності;
3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
7. Строк сплати земельного податку
7.1. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
7.2. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), щороку до 1 травня.
7.3. Податкове зобов'язання щодо земельного податку, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
7.4. Податкове зобов'язання з сплати земельного податку, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
7.5. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
7.6. При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
8. Особливості оподаткування земельного податку
8.1. Воскресенська селищна рада встановлює ставки земельного податку та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
8.2. Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку, починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується, починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.
8.3. Якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.
8.4. Воскресенська селищна рада подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення ради щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.
8.5. У частині сплати земельного податку за земельні ділянки, що входять до складу території індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних парків, нормативну грошову оцінку яких проведено, що використовуються ініціаторами створення індустріального парку, керуючою компанією індустріального парку та учасниками індустріальних парків, органи місцевого самоврядування можуть:
1) встановлювати ставки земельного податку та орендну плату в розмірі, меншому за розмір земельного податку, встановлений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування для певної категорії земель, що сплачується на відповідній території;
2) звільняти від сплати земельного податку.
Індексація нормативної грошової оцінки земель
- Для визначення розміру земельного податку використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
- Індексація нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно до статті 289 ПКУ.
Податковий обов’язок - Податковим обов’язком визнається обов’язок платника сплатити суму земельного податку та орендної плати за землю впорядку і строки, визначені ПКУ, цим Положенням та(або) договором оренди землі.
- Податковий обов’язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов’язків платника податків, крім випадків, передбачених ПКУ.
- Виконання податкового обов’язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. - Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених ПКУ.
9. Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку
Строк та порядок подання звітності з сплати земельного податку визначені пунктами 286.2-286.4 статті 286 ПКУ.
Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у законодавчо встановлений термін з дня оприлюднення до ГУ ДПС в Миколаївській області, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.
Здійснювач повноважень
селищного голови,
секретар селищної ради Аліна ОРЛОВА

